Tag på vandreferie i Andalusien sammen
Rejsen er ideel for singlerejsende, da der er fællesspisning og mulighed for at bo i enkeltværelse uden at skulle komme af med for mange penge.
Det er også velegnet at tage afsted sammen med en god ven eller en ægtefælle. Her vil I have god tid til at nyde hinanden og får mulighed for at opleve nogle af Spaniens smukkeste naturperler.
Hvem passer vandreferien til?
Alder er ikke afgørende for, om du kan deltage i vandreturene. Du behøver ikke være erfaren bjergvandrer, men du skal være i god grundform og vant til at bevæge dig over flere timer.
Der vil være enkelte steder, som kræver lidt ekstra tålmodighed og forsigtighed, da underlaget kan være lidt teknisk svært.
Vandreferien passer godt til dig, der:
- har en god kondition og udholdenhed
- har en god balance og et sikkert fodfæste
- er tryg ved smalle og ujævne bjergstier
- kan bære din egen rygsæk under hele turen
Det vigtigste er din motivation for at vandre og opleve naturen, og ikke hvor meget erfaring du har med vandring.
Vandring handler om at være tilstede i nuet og være nærværende i det, du laver. Vi går med plads til pauser, og der er en dansk rejseleder med på alle vandreturene.
Vi glæder os meget til at vise stedet og dets omkringliggende natur frem og håber, at du vil blive lige så forgabt i det smukke område, som vi selv er blevet.
Vandring i andalusisk bjergterræn
Vandreturene foregår i bjergene omkring Tolox og Cerro de Hijar. Her er en natursti ikke nødvendigvis en bred skovsti.
Vi går blandt andet på smalle, stenede og ujævne bjergstier med trærødder, løse sten og klippetrin. Enkelte steder kan der være stejle skråninger ved siden af stien.
På nogle ture krydser vi mindre vandløb på trædesten eller passerer væltede træstammer. Efter regn kan dele af underlaget være mudret, glat eller løst. Der kan også forekomme passager, hvor man må bruge hænderne eller hjælpe hinanden over et højt trin.
Sikkert fodfæste, koncentration og god balance er derfor vigtigt.
Sværghedsgrad
Vandreturene har moderat til krævende sværhedsgrad.
De enkelte ture er mellem ca. 3 og 10 kilometer og indeholder fra ca. 200 til 600 højdemeter. Det er særligt højdemeterne, stiernes beskaffenhed og de længere op- og nedstigninger, der gør turene fysisk krævende.
Brug gerne de vandresko eller vandrestøvler, du vil have med på rejsen, når du træner. På den måde bliver både fødder og fodtøj forberedt på de længere ture.
Din rygsæk på vandreturene
Du skal selv kunne bære din dagsrygsæk under vandreturene.
Afhængigt af vejret og dagens rute skal der blandt andet være plads til:
- 2-3 liter vand
- madpakke og en mindre snack
- solcreme, solbriller og hat
- regntøj eller vindtæt jakke
- et ekstra lag tøj
- personlige fornødenheder
Når rygsækken er pakket, kan den veje flere kilo. Vi anbefaler derfor en rygsæk med brede skulderstropper og hoftebælte, så vægten bliver fordelt bedst muligt.
Mærk kravfriheden og roen med vandring i bjergene
På din vandreferie til Andalusien kan du nyde godt af den friske, rene luft og den idylliske natur i de andalusiske bjerge. Vandrestierne er kuperede og går gennem de smukke bjerge, hvilket er en fantastisk oplevelse i sig selv.
Det er altid frivilligt, om du vil deltage i dagens vandretur. Du behøver ikke melde afbud, hvis du har brug for en dag ved poolen eller ønsker at gå en tur på egen hånd.
Vandring og jacuzzi
Selvom du er på vandreferie i bjergene rummer retræteopholdet Cerro de Hijar meget mere.
Efter en lang vandretur i bjergene kan du nyde en stille aften på terrassen eller i de grønne områder, der indkapsler hotellets rolige atmosfære og afslappende stemning.
Hengiv dig til de dygtige massører eller tag på en aftentur til den hyggelige by Tolox.
Restitution og retræteophold
Mange af vores gæster vælger at tage på retræteophold for at få en pause fra en hektisk eller aktiv hverdag.
På vores vandreferie til Cerro de Hijar vægter vi restitution og afslapning højt efter hver vandretur. Gennem restitution giver du din krop og dit sind ro til at genfinde balancen.
Med et retræteophold får du mulighed for at tage en pause fra hverdagens pligter ved at lægge arbejde, familieliv, rengøring og madlavning på hylden i en uges tid.
Cerro de Hijar leverer den ro og idyl, vi ofte mangler i vores dagligdag. Særligt på grund af retrætestedes beliggenhed ved den naturskønne nationalpark Sierra de las Nieves.
Lige meget hvor du kigger hen, eller hvilken vandresti du vælger at bevæge dig ud på, omfavner bjergene dig med deres grønne og frodige natur.