Vi flyver direkte fra Kastrup til Edinburgh, hvor vores danske rejseleder tager imod gruppen.
Herfra kører vi i privat bus mod Aviemore gennem det skotske landskab.
Ved ankomst til retrætet venter en varm velkomst. Vi inviterer til fællesspisning på én af de to lokale gastropubs, Delaneys’ (3 minutters gang fra retrætet) og The Winking Owl (5 minutters gang fra retrætet), hvor der er autentisk atmosfære og god mad.

Efter en traditionel skotsk morgenmad vil værterne og rejselederen byde gruppen velkommen og gennemgå ugens program.
Dagens vandretur fører os rundt i Aviemore, en charmerende jernbaneby i Cairngorms National Park, kendt for sin naturskønhed og som udgangspunkt for vandreture i området. Den samlede distance i dag er cirka 8 km.
Der er mulighed for at køre med et af Skotlands sidste damplokomotiver. Denne udflugt er for egen regning og koster omkring £25.
Vi fortsætter til fods gennem det skotske højland og gør stop til frokost ved The Old Bridge Inn (for egen regning).
Herefter vil vi lave en opstart på strikkeugen. Bodil Munch kommer med eksempler på fine finesser for dem der har lyst, og vi strikker en lille prøve. Det kan være en ny opslagningsmetode, fine kanter, en snoning mm.
Ellers har hver enkelt valgt et fordybelsesområde før afrejse (for eksempel en vanskelig model med meget mønster, strikke efter engelske opskrifter, øve baltiske strikketeknikker på tynde pinde), som man herefter fordyber sig i.
Aftenen byder på fællesspisning på én af de lokale gastropubs.
Vi afslutter dagen med aftenstrik, hvor du har mulighed for at arbejde videre på dit fordybelsesområde eller finde hvilestrikketøjet frem.

Efter morgenmaden er det tid til at begive sig ud på endnu en vandretur.
Dagens rute fører os på en 13–15 km lang vandring langs floden Spey mod nord, forbi Lochan Dubh og Loch Dallas. Turen byder på fredfyldt natur og mulighed for at vandre på Speyside Way.
Efterfølgende vil vi invitere på strik.
Aftensmaden serveres på én af de lokale gastropubs, for dem der har lyst.
Vi runder dagen af med aftenstrik, hvor du kan vælge at fortsætte med dit fordybelsesprojekt eller tage det rolige hvilestrik frem.

Dagens bjergtur begynder med en bustur til Reindeer Centre i Glenmore (810 m, 9 km bjergdag).
Ruten byder på stor variation med gamle kaledonske fyrretræer, søer, skove og en vindblæst bjergkam. Du vil opleve en skotsk bothy (fjeldhytte) og få enestående udsigt over Cairngorm Northern Corries.
Ruten følger stier hele dagen, men indebærer en udfordrende stigning med brug af stenede trin.
Aftensmaden serveres på én af de lokale gastropubs for dem, der har lyst.
Når vi er færdig med aftensmaden, er det muligt at deltage i aftenstrik.

Efter gårsdagens stejle vandretur er dagen fri til egne aktiviteter.
Du kan vælge at slappe af på retrætet, udforske Aviemore på egen hånd eller tage en tur med det historiske damptog, som afgår fra Aviemore tre gange dagligt.
En anden mulighed er at tage op i bjergene og køre med Cairngorm Mountain Railway. Denne unikke kabelbane transporterer besøgende højt op på Cairngorm og byder på enestående udsigter over den spektakulære Cairngorms National Park.
Fra topstationen kan du nyde bjerglandskabet og lære mere om alpinemiljøet i 1097 meters højde over havets overflade.
Alternativt kan du tage på en udflugt til Loch Ness og Inverness, højlandets 'hovedstad'.
Der vil være strik før og efter aftensmaden.
Aftensmaden serveres på én af de lokale gastropubs, for dem der har lyst.

Vi begiver os ud på en vandretur til Craigellachie, et naturreservat med flere små søer, smukke birkeskove, stejle klippeformationer og fremragende udsigt over Cairngorms.
Ruten inkluderer en rundtur omkring bakketoppen og følger smukke stier. Det er en dag fyldt med naturoplevelser og mulighed for fordybelse. Den samlede distance i dag er cirka 12 km.
Når vi kommer hjem, inviterer vi til en strikkeseance, hvor vi arbejder med vores fordybelsesområde.
Aftensmaden serveres på én af de lokale gastropubs for dem, der har lyst.
Senere har vi vores sidste strikkeseance for dagen.

Efter morgenmaden er det tid til en enestående vandretur til Loch an Eilein i Cairngorms National Park. Den samlede distance for dagen er 13–15 km.
Ruten kan forkortes til 7 km ved at tage en taxa til midtpunktet ved Loch an Eilein (taxa for egen regning).
Vi vil opleve varieret terræn og betagende landskaber, som giver et dybere indblik i højlandets skønhed.
På denne vandretur er der også mulighed for at bade i en smuk skotsk sø, så husk at medbringe badetøj.
Efterfølgende inviterer vi til strik.
Aftensmaden serveres på én af de lokale gastropubs for dem, der har lyst.
Når vi er færdige med at spise, inviterer vi på aftenstrik.
Vi bruger også tiden på at se, hvor langt vi er nået med vores fordybelsesområde. Det kan være, at du vil arbejde videre med området, når du kommer hjem eller måske kræver det lidt hjælp for at nå i mål.

Efter morgenmaden er det tid til at pakke og tage afsked, inden vi begiver os tilbage mod Edinburgh.
Undervejs besøger vi et lokalt whiskydestilleri, hvor der er mulighed for at tilkøbe en rundvisning. Prisen for rundvisningen er 21 pund, som afregnes på stedet.
Du kan naturligvis også købe en flaske med hjem, hvis lysten er der.
En passende afslutning på en mindeværdig uge i det skotske højland.
Vi flyver hjem til Danmark og siger tak for en rejse, vi sent vil glemme.

- Drikkevarer, lommepenge og personlige indkøb
- Ekstra aktiviteter og Electronic Travel Authorisation (GBP)
- Rejseforsikring og afbestillingsforsikring
Bodil Munch er uddannet lærer og har fungeret som skoleleder de sidste 16 år af hendes arbejdsliv. Hun gik på pension i 2012 og etablerede sit firma 'Madam Munch - strik & design' i 2014. Optil var strikning en stor del af hendes fritid, og hun brugte strik som afstresning og fordybelse.
I dag foregår Bodil Munchs aktiviteter fra hendes eget værksted, hvor hun afholder strikkecafeér tre gange om måneden, kurser og arrangementer. Hun sælger også garn, da hendes udvalg har en tendens til at vokse.
Strikkerejser er en af Bodil Munchs store passioner, og hun har arrangeret ture siden 2014.
Det er vigtigt for os, at dagene er forudsigelige. Af den grund har vi lavet et ugeprogram, der beskriver alle aktiviteter dag for dag. Alle aktiviteter er valgfrie, og de er tilrettelagt, så de let kan vælges til og fra. Dermed kan man eksempelvis vælge en formiddagsaktivitet fra, uden samtidig at være udelukket fra at deltage i en eftermiddagsaktivitet.
Kravfriheden en del af vores værdigrundlag - du er ikke på kursus, du er på ferie.
Det vigtigt, at du selv mærker efter, hvad du har lyst til at deltage i, for at få det optimale ud af opholdet.
Vores vandreferier til Skotland er tilpasset lettere øvede. I sværhedsgrad er turene lette til medium. Vi går altid i roligt tempo, så der er tid til at sanse og til at stoppe op og nyde omgivelserne. Det gør, at de fleste kan gennemføre turene med lav til moderat puls.
På vores rejser har vi gæster i alle aldersgrupper. Vores yngste gæst var i starten af 20'erne og den ældste gæst fejrede 90 års fødselsdag på rejsen. De fleste af vores gæster er fra midt 30'erne til midt 70'erne, men alle har det til fælles, at de kan lide at vandre i naturen og mærke den friske luft.
Cairngorms National Park, og især området omkring Aviemore, er som skabt til dig, der længes efter storslået natur, ro og vandring i dit eget tempo. Her breder landskabet sig ud med bølgende hede, gamle fyrreskove, spejlblanke søer og udsigter, der får dig til at standse op og trække vejret helt ned i maven.
Stierne snor sig gennem fredelige dale og op mod åbne højder, hvor du måske ser hjorte i horisonten eller hører stilheden, kun afbrudt af fuglesang og vinden i træerne.
Tæt på Aviemore finder du både lette skovstier og mere udfordrende ruter i højlandet – alt sammen i et tempo, hvor der er tid til pauser, refleksion og bare at være.
Det er et landskab, der inviterer til nærvær. Til at give slip. Og til at mærke forbindelsen til noget større.
Dyrelivet i Cairngorms National Park, særligt omkring Aviemore, er noget helt særligt – og for mange en stille, men stor oplevelse. Her har du mulighed for at møde nogle af Skotlands mest ikoniske arter i deres naturlige omgivelser.
Hvis du bevæger dig ud i skovene omkring Loch an Eilein eller op i højlandet, kan du være heldig at se rødhjorte, som ofte viser sig i morgentimerne. I trækronerne højt over dig lever skotske fyrretræspindsvin og røde egern, som stadig trives her, takket være de gamle Caledoniske skove.
Løfter du blikket, kan du spotte musvåger, fiskeørne og endda den majestætiske kongeørn, der svæver højt over bjergene. Om vinteren ses fjeldryper, som skifter fjerdragt og næsten smelter sammen med sneen.
Og så er der stilheden, som gør det hele muligt: Her får du lov til at være gæst i naturens eget rum. Du går ikke bare gennem landskabet – du bliver en del af det.
At opleve dyrelivet i Cairngorms handler ikke om jagt på vilde øjeblikke, men om at finde ro i det rolige og mærke forbindelsen til naturen, ét skridt ad gangen.
Fåreavl har i generationer været en vigtig del af livet i det skotske højland. Mange får græsser frit i bakker og bjerge hele året og samles kun ved særlige lejligheder som klipning og læmning. De mest kendte racer er Scottish Blackface og Cheviot, som trives i det barske klima.
Fårene lever i tæt samspil med naturen og hjælper med at holde landskabet åbent. Avlen foregår ofte på små familiedrevne gårde, hvor viden og traditioner går i arv. Det er hårdt arbejde – men også en livsstil med dyb respekt for naturen og dyrene.
Skotskternet (tartan) er et vævet mønster med dybe rødder i Skotlands historie og identitet. Hver klan havde sit eget unikke ternede design, og mønstrene blev brugt til at vise tilhørsforhold og stolthed.
I dag bruges tartan stadig i kilte, halstørklæder og tæpper – både traditionelt og moderne. De fleste tern væves i uld og bærer navne efter klaner, egne eller symboler. I højlandet, især omkring Aviemore, finder du små væverier og butikker, hvor du kan se håndværket og købe ægte tartan med historie. Det er ikke bare et stof – det er kultur, farver og fortælling i ét.
Skotsk folkemusik er kendt for sine dybe rødder, stærke melodier og følelsesladede tekster. Musikken fortæller historier om kærlighed, længsel, kamp og landskab – ofte fremført med instrumenter som sækkepibe, violin (fiddle), fløjte og bodhrán-tromme.
I højlandet og omkring Aviemore kan man stadig opleve live musik på lokale pubber, hvor både unge og gamle spiller sammen. Mange melodier er gået i arv gennem generationer og lever videre i både traditionelle og moderne fortolkninger. Musikken er ikke bare underholdning – den er en levende del af kulturen og skaber fællesskab og nærvær, hvor end tonerne spiller.